img
Kwi
10
Dziki  

1. Witajcie! Podchodząc zupełnie poważnie do wywiadu z ikoną polskiego speeda, chciałbym zapytać o Waszą historię. Z fanpejdża na FB dowiemy się, że zaczęliście już w 1996 roku się organizować, to dość spory kawałek czasu (22 lata). Jak z obecnej perspektywy przedstawilibyście swoją historię graczom polskim, sportowym jak i leśnym oraz czytelnikom?

Zbyt wiele się wydarzyło przez te 22 lata, żeby to opisać inaczej niż bardzo obszernie, więc może podstawowe fakty: Ranger Warsaw został założony w 1996r. przed turniejem Mistrzostw Polski, które były rozgrywane na poligonie w Krakowie. Oczywiście nasi pierwsi zawodnicy wywodzili się z paintballa leśnego, tak jak i wielu kolejnych, którzy chcieli bardziej rozwijać aspekt sportowy. W sumie do tej pory grało (i gra) w Rangerze 87-miu zawodników. Jesteśmy drużyną, która zrzesza zawodników, którzy na pierwszym miejscu stawiają zaangażowanie, ciężką pracę i profesjonalne podejście. Oczywiście przez te wszystkie lata i zagrane turnieje staliśmy się też grupą przyjaciół, którzy nawet jak kończą z paintballem, pozostają częścią drużyny jako nieaktywni gracze.

fot. Dawid “Zolthar” Makowski

2. Jak już jesteśmy przy historii, starsi stażem gracze na pewno będą pamiętali początki speeda w Polsce. Co Wam utkwiło w pamięci z tamtego okresu?

Najstarszy stażem jest nasz kapitan Sławek Pacek „Spacek”, który jest też współzałożycielem drużyny i grał w niej od samego początku. Jego zdaniem największym atutem pierwszych lat polskiego speeda była doskonała atmosfera i ogromny entuzjazm osób, które rozpoczynały historię polskiego paintballa.

3. Patrząc na okres czasu jaki Wasza drużyna już funkcjonuje na Polskim podwórku, czy jesteście w stanie wypisać wszystkie Wasze sukcesy, zdobyte trofea? Oczywiście na Polskim i międzynarodowym podwórku.

Oczywiście nie jesteśmy w stanie wypisać wszystkich, ale krótko możemy wspomnieć o najważniejszych. Na naszym podwórku odpowiedź jest łatwa – 15 Mistrzostw Polski, w tym 8 ostatnich z rzędu. Trzeba pamiętać, że każde z tych MP to osobna historia i nie raz walka szła do ostatniego finałowego meczu. Najważniejsze sukcesy za granicą to na pewno gra w Millennium CPL w 2012 roku i 8e miejsce w CPL w Londynie, w tym właśnie sezonie. Przy okazji tego sezonu w Millennium, to większość pamięta mecz w deszczu z Dynasty w Paryżu, gdzie wygraliśmy punkt 3 vs. 5; ale prawda jest taka, że w tym sezonie graliśmy też z Dynasty w ćwierćfinale w Londynie. Cofając się w czasie – to 2008 rok i wygrany turniej europejskiej ligi Centurio w Rydze (w najwyższej dywizji) pokonując w półfinale TonTons, a w finale gospodarzy Chilli Peppers (doskonała w tamtym okresie drużyna CPL), oraz w całym sezonie 2008 miejsce 3 w tymże Centurio (w najwyższej dywizji) wśród takich drużyn jak wymienione powyżej oraz Bullets, Syndicate, Brakeout…

4. Z którego zwycięstwa w swojej karierze jesteście najbardziej dumni? Czy wiąże się z tym trofeum jakaś ciekawa historia?

Na pewno wygrana w finale Centurio w 2008r. z drużyną gospodarzy pokonując po drodze TonTons na zawsze zostanie w naszej pamięci. Szczególnie, że cały turniej zagraliśmy jedną i tą samą 5ką zawodników. Ale takich zwycięstw było wiele. W jednym sezonie (bodajże w 2012) nastąpiło połączenie 2 polskich lig (PLP i NLP) na ostatnim turnieju sezonu. Turniej ten miał wyłonić Mistrza Polski PLP oraz połączonych lig równocześnie. Ciśnienie było ogromne, pamiętam dramatyczny przebieg meczu półfinałowego z 2easy, oraz równie ciężki wygrany finał z Warsaw United. Dogrywany w 2016 roku mecz z Grim Reapers przy stanie 2:5 a do końca meczu 3:13min. też ma swoją niesamowitą historię, ale to raczej wszyscy pamiętają. Nasz najlepszy wynik w SPL czyli 3 miejsce w Paryżu 2011r. i wiele, wiele innych wyników w historii.

5. Jakie przeszkody na swojej drodze napotkaliście, które Wam zapadły w pamięć, a udało się je pokonać?

Przeszkód była i jest cała masa – Przede wszystkim kwestia pogodzenia odwiecznych dylematów: czas/kasa/rodzina. Wszyscy którzy grają w paintball na pewno wiedzą jak to jest problematyczne i ile wyrzeczeń stoi za grą na pewnym poziomie. Ciężko wskazać jedną konkretną przeszkodę – przyjmijmy, że generalnie nie jest łatwo, więc tym bardziej chcielibyśmy podziękować naszym sponsorom, bo bez niech te 22 lata Rangera nie byłoby możliwe. Dziękujemy!

6. Jako chyba jedyna drużyna z Polski jesteście w stanie wystawić aż trzy pełne składy w jednym turnieju. Czy w Waszych szeregach jest coś takiego jak rywalizacja o możliwość gry w legendarnej R1?

Sprawa jest bardzo prosta. Wbrew temu co myśli środowisko, do R1 trafiają po prostu najlepsi zawodnicy z całej drużyny. Co więcej – mamy ten komfort, że nie tylko wybieramy najlepszą siódemkę i nią gramy. Wybieramy poszczególnych zawodników z drużyny na poszczególne pozycje. Zatem czasem zdarza się tak, że pojawia się slot w R1 powiedzmy na wężowego, i wtedy wybieramy najlepszego wężowego z naszych szeregów. Zmiany mogą wydarzyć się też w połowie sezonu jeżeli zawodnik nie dostarcza oczekiwanych rezultatów czy poziomu gry. Aktualni zawodnicy R1 mają tą przewagę w utrzymywaniu statusu zawodnika R1, że grają na najwyższym możliwym poziomie na sparingach i turniejach międzynarodowych, dzięki czemu stale się rozwijają, a tą wiedzę przekazują do niższych składów. Nie mniej jednak sprawy związane z R1 są bardzo transparentne wśród wszystkich zawodników.

7. Od początku działalności Waszej drużyny zdobyliście jak widać dużo trofeów, zaliczyliście bardzo dużo wzlotów. Chciałbym zapytać o drugą stronę medalu. Zaliczyliście jakąś wpadkę, potknięcie?

Nieutrzymanie się w CPL w 2012 roku zaliczylibyśmy do takich na pewno. Niewiele nam wtedy zabrakło i mieliśmy sporo pecha jeżeli chodzi o losowania przeciwników w grupach: dużo pojedynków z Dynasty i Art Chaos (Ci co pamiętają, to wiedzą ), ale prawda jest taka, że trzeba było grać po prostu lepiej.

8. Jak wygląda w Waszej drużynie proces rekrutacji? Czy macie jakieś wymagania wobec nowych graczy, oczekiwania? Co jesteście w stanie zaoferować młodemu rekrutowi na start?

Rekrutacja wygląda w ten sposób, że po zakończonym sezonie ogłaszamy rekrutację i następnie wybrani przez nas ochotnicy uczestniczą w treningach Rangera na reballach przez całą zimę, abyśmy mogli ocenić przede wszystkim ich zaangażowanie, bo to jest dla nas absolutnie kluczowe oraz sprawność fizyczną i to jak rokują. Właściwie każdy zawodnik, który się do nas zgłosił i który rzetelnie przepracował z nami zimę wykazując się dużym zaangażowaniem, został przyjęty i znalazł sobie miejsce w którymś składzie Rangera. I tu możemy od razu zdementować kolejną plotkę – mianowicie nie wyciągamy zawodników z innych drużyn, przyjmujemy tylko zawodników, którzy sami się do nas zgłoszą. Co więcej, wielokrotnie rezygnowaliśmy z transferu, aby nie doprowadzić do rozpadu jakiejś drużyny.

9. Częściowo znamy plany i cele na rok 2018 składu R1. Czy w bieżącym roku zaskoczycie nas czymś jeszcze z perspektywy R1?

Pomimo plotek naprawdę nie nastawiamy się na Mistrza Polski w tym sezonie. Oczywiście R2 ma prawo i szansę powalczyć o wygranie ligi, ale zapewniamy wszystkich, że będzie to skład złożony w zdecydowanej większości z zawodników, którzy w poprzednim sezonie też grali w R2. Wystawienie R2 w pierwszej lidze PLP (wykorzystując slot R1) ma głównie charakter techniczny, ponieważ bardzo ciężko się prowadzi na turnieju dwie drużyny grające w jednej dywizji. Nasz pierwszy skład ma się skupić na zagranicy, a od PLP odpocząć, a jeżeli ktoś z R1 zagra w polskiej lidze, to wtedy kiedy będzie miał wolny czas, pieniądze i zabawę z tego – pełną spinkę kierujemy na międzynarodowe turnieje. Niektórzy zawodnicy R1 chcą też po prostu odpocząć od rywalizacji na polskim podwórku. Przy okazji możemy już podać, że R1 zagra w NXL Semi Pro. Po wielu dyskusjach i negocjacjach z DPL i NXL podjęliśmy taką a nie inną decyzję, ponieważ to NXL będzie najbardziej prestiżową ligą w Europie. Nie wykluczamy jednak współpracy z DPL w następnych sezonach. Nasz drugi skład zagra w wybranych turniejach NXL, a w której dywizji to jeszcze zobaczymy.

10. Jakie założenia i cele zostały postawione dla R2 i R3, oraz jak oceniacie możliwość ich realizacji?

Mamy nadzieję, że R2 będzie w pierwszej 5ce w rankingu generalnym na koniec sezonu, a co za tym idzie że regularnie będzie utrzymywać się w pierwszej dywizji. Z kolei R3 chcielibyśmy, aby zajęło miejsce w pierwszej 3ce drugiej dywizji w tym sezonie. Oprócz tego liczymy na udane występy R2 na wybranych turniejach NXL.

11. Kończąc, pragnę poprosić o radę, dobre słowo dla początkujących graczy speedowych.

Trenujcie jak najwięcej i jak najciężej- fizycznie i mentalnie. Stawiajcie sobie jasne cele, a poprzeczki wieszajcie coraz wyżej. Uczcie się od lepszych zawodników. Nie kwestionujcie tego co mówią, postarajcie się przyswoić, a z czasem zobaczycie, że zaprocentują. Speedball jak wiele sportów drużynowych ma to do siebie, że nie wystarczy wpuścić 5 dobrych indywidualistów na pole i oczekiwać natychmiastowych sukcesów. Świeże drużyny potrzebują minimalnie jednego (a najczęściej 2-3 sezonów) aby zgrać się na tyle, żeby móc powalczyć o więcej. Te kilka lat są krytyczne bo pojawiają się frustracje z przegranych, zmiany personalne, brak motywacji. ALE jak te wszystkie trudności się pokona, czeka na Was nieprawdopodobna radość z gry i wygranych. Uważamy że paintball jest niesamowicie rozwojowym sportem. Uczy refleksu i zdolności podejmowania decyzji pod presją, uczy dyscypliny i chłodnej głowy, motywuje do treningów i odciąga od złych życiowych wydarzeń. Dla wielu z nas jest to istotna część naszego życia i czasem wiele trzeba poświęcić aby zrobić ten kolejny krok.

W imieniu redakcji Paintball w Polsce bardzo dziękuję za rozmowę i wyczerpujące odpowiedzi oraz życzę sukcesów w dalszym graniu i promowaniu polskiego paintballa.

Wywiad przeprowadził Adam Gruszka.

Strona Mistrza Polski: www.rangerteam.pl

Fanpejdż na FB: www.facebook.com/RangerWarsawTeam

NASI PARTNERZY

Logo partnerzy paintballwpolsce
Logo partnerzy paintballwpolsce
Logo partnerzy paintballwpolsce
Logo partnerzy paintballwpolsce
Logo partnerzy paintballwpolsce