img
Lis
14
Dziki  

  Nieważne czym strzelasz i do czego strzelasz, polega to generalnie na tym samym. Jest tak, ponieważ 90% czynności strzelania to mechanika. Jeśli masz wyrobioną mechanikę strzelania, w większości przypadków będziesz trafiał w to, w co celujesz. Możesz robić to niechlujnie, ale tak długo, jak robisz to powtarzalnie – będziesz w coś trafiał. Mechanika to właściwie umiejętność powtarzania ruchu ręki, ramienia i markera za każdym razem, kiedy szykujesz się do strzału. W paintballu nie masz odrzutu jak w broni palnej, więc pozycje strzeleckie mogą być właściwie dowolne.

    Najprostszą metodą na umieszczanie markera w takiej samej pozycji za każdym razem, jest wielokrotne powtarzanie tej czynności. Wielu ludzi mówi o “pamięci mięśniowej”, jednak ja wolę termin “uwarunkowania ciała”. Podstawą jest budowanie odruchów celowania bez specjalnego koncentrowania się nad tą czynnością. Czy grasz z kolba czy bez, nie ma tu znaczenia, za każdym razem powinieneś podnieść marker do tej samej pozycji.

   Najprościej osiągnąć to w następujący sposób. Przysuń łokcie do tułowia na jednakowej wysokości – powinieneś je czuć po obu stronach ciała. Jeśli łokcie są w tym samym miejscu, to twoje ramiona również. Długość markera nie zmieni się między strzałami, więc przedramiona będą za każdym razem w tej samej pozycji.

   Osobiście wolę używać kolby, ponieważ dodatkowy punkt podparcia usuwa jedną zmienną z równania. Prawą ręką, trzymając rączkę markera, dociskam kolbę do ramienia, tak aby miała stałą pozycję. Z łokciami przy ciele, mam 3 punkty kontaktu z moim tułowiem i 3 z markerem. Trójkąty są najstabilniejszymi konstrukcjami. Najważniejsze to umiejscawiać marker w tym samym miejscu przed oczami za każdym razem. Nieważne czy celujesz po lufie, po muszce czy kolimatorem. RÓB TO ZAWSZE TAK SAMO!

   Nie obawiaj się, ostatnie 10% wyjawię ci później. Kiedy trenujesz, pamiętaj że POWOLI TO PŁYNNIE, A PŁYNNIE TO SZYBKO. Zacznij powoli. Poczuj swoje ramiona. Patrz jak ręce podnoszą marker i jak ustawia się tam gdzie ma się znaleźć. Napatrz się dobrze, bo później nie będziesz mógł się przyglądać. Poznając pozycję markera, nauczysz się czuć gdzie on jest podczas prawdziwej gry. Trenuj wpierw przed lustrem, upewniając się czy twoja pozycja ma mały profil.

    Każdy głupi potrafi na strzelnicy trafiać w 10tkę. Naprawdę wprawieni natomiast potrafią robić to samo w ferworze walki, ponieważ pozbyli się stresu. Stresu powstającego podczas bycia ostrzeliwanym. Trening i płynność pomagają pozbyć się ciśnienia. Nie oszukuj kiedy trenujesz. Staraj się, żeby każdy strzał był taki sam kiedy składasz się do markera.Próbuj to robić parę razy dziennie przez 20 minut. Stań przed lustrem i z zamkniętymi oczami spróbuj wycelować tak, by zobaczyć otwór lufy wymierzony w siebie. Po paru tygodniach, będziesz mógł skrócić czas treningów, aby później tylko raz czy dwa powtórzyć ćwiczenie w celu przypomnienia.

    Jeśli masz miejsce w którym możesz postrzelać używając kulek pozostałych po grze, ustaw sobie na patyku spłuczkę i oddawaj do niej strzały z zamkniętymi oczyma. W czasie gry powinieneś używać wszystkich zmysłów. Nie możesz pozwolić sobie na pozostanie wychylonym zza przeszkody tak długo aż wzrokowo potwierdzisz trafienie przeciwnika. Wystarczy ze wiesz w którą stronę poleciała kulka, dzięki temu poprawisz za drugim razem.

    Kiedy zdobędziesz wprawę i pewność w robieniu tego naturalnie, zacznij strzelać z pompki jak z pistoletu. Strzelanie “z ręki” jest największym błędem świeżaków. Będą myśleć że jesteś na ich poziomie – wykorzystaj to. Użyj każdej (legalnej) metody zdobycia nad przeciwnikiem przewagi.

   Wychylanie się na ułamek sekundy by oddać strzał czyni z ciebie mały cel. Gra pompką poza celnością wymaga również bycia najbardziej szczwanym lisem wśród zawodników.

   Pozwól kolesiom z elektro wyjść zza balona i słać w twoją stronę tony kulek-kiedy oni są odkryci strzelaj. Ze swoimi umiejętnościami i minimalnym profilem, jesteś w stanie wykorzystać tą przewagę. Wiem, że na początku to może wydawać się trudne, ale to działa. Jeśli będziesz wiedział gdzie jesteś na polu, gdzie jest twój przeciwnik, gdzie twój marker, to będziesz również wiedział gdzie ma wylądować twoja kulka. Osobiście zdarzyło mi się trafić 2 graczy biegnących na węża, jednego po drugim, ku uciesze mojej i widzów.

    Trening tyczy się również zmiany nabojów 12 gram, jeśli takowych używasz. Trenuj na pustych nabojach tak długo aż będziesz intuicyjnie, bez patrzenia, wiedział gdzie jest twój sprzęt. Podobnie jak przy strzelaniu, powinieneś starać się utrzymać jednakową pozycję przy każdym powtórzeniu. Dlaczego masz czegoś szukać w momencie kiedy cala akcja dzieje się wokół ciebie? Przestając obserwować pole, możesz przegapić chwilę w której przeciwnik zmienia przeszkodę i wystawia się na twój strzał. Jeśli nosisz rękawiczki, załóż je również do treningu. Probówki, naboje a nawet wycior, trzymaj zawsze w tych samych miejscach. Musisz sięgać po nie intuicyjnie.

   Wielu ludzi trenuje przed telewizorem. Ja tego próbowałem i doprowadzało to moją żonę do apopleksji. W czasie programów są ujęcia, kiedy osoba pojawia się na ekranie na ułamek sekundy. To daje ci tylko chwilkę na wycelowanie zanim widok się zmieni. To dobra metoda. Pamiętaj tylko, że nie musisz od razu strzelać do telewizora! Tylko celuj, bez kulek Poza tym siedząc, kucając czy klęcząc nauczysz się robić to samo co robiłeś stojąc.

   Pamiętaj żeby skompletować swój sprzęt z głową. Możesz mieć przy sobie pierdylion kulek, ale jak nie umiesz ich intuicyjnie znaleźć w ferworze walki, masz przechlapane. Do treningu zakładaj wszystko co zakładasz zazwyczaj do gry.

   Na koniec zdradzę ci na czym polega ostatnie 10% strzału. Jeśli będziesz trenował i opanujesz prawidłową pozycję i odruchy, to do sukcesu zostanie ci tylko 10%. Brzmi o wiele łatwiej, prawda?

Tekst opublikowany za zgodą i wiedzą autora oraz tłumacza.W oryginale napisany przez Unimoose na forum PHOG.

Tłumaczenie: Rogal (drużyna Pumper-Nickel Białystok) – 27.08.2009

fot. Ewelina Proksa

fot.Paintball Podlasie

Źródło:

http://paintball.info.pl/wiadomosc/701/w/

NASI PARTNERZY

Logo partnerzy paintballwpolsce
Logo partnerzy paintballwpolsce
Logo partnerzy paintballwpolsce
Logo partnerzy paintballwpolsce
Logo partnerzy paintballwpolsce