img
Lip
13

Choć wywiad z drużyną Energy Team Jelenia Góra został przeprowadzony przez Adama “Malutkiego” Gruszkę przed startem Polskiej Paintball Ligi 3man 2018 (kwiecień tego roku), to nie pomylę się, jeśli stwierdzę, że nadszedł właściwy czas na jego publikację. Energy prze do przodu, po trzech turniejach ligowych PPL3man jest liderem ligi oraz odnosi sukcesy w lidze PLP. Tyle tytułem wstępu. Oddaję głos Malutkiemu i chłopakom z Energy.

Dziki

Energy Team – energia i dynamit z Jeleniej Góry. Wywiad.

1. Standardowo pragnę rozpocząć wywiad od pytania o historię Waszej drużyny. Jak to się stało, że zawiązaliście drużynę? Jak to było na samym początku?

Witamy serdecznie wszystkich fanów paintballa. Dziękujemy za zainteresowanie naszą drużyną, jest nam niezmiernie miło. Historia naszej drużyny jest dość standardowa. Zaczęliśmy swoją przygodę od scenariuszowych gier leśnych na terenie Dolnego Śląska. Po kilku eventach było “nas” coraz więcej i paintballowa Jelenia Góra zaznaczyła swoją obecność na dobre. Było to w roku 2015, który był rokiem świetnej zabawy w paintball. Pomyśleliśmy, aby założyć amatorską drużynę leśną i stało się! W połowie roku powstała drużyna SPARTAN TEAM Jelenia Góra. Były to piękne czasy, pierwsze zamówienie drużynowych bluz to ponad 20 sztuk! Działo się i było nas dużo. Pierwsze wejście smoka w nowym wcieleniu Spartan miało miejsce na amatorskim turnieju “na balonach” w Głogowie. Była to dla nas nowość, większość graczy ze wstrętem jechała na ten event, ale świadomość, że będziemy grać w nowych bluzach sprawiła, iż było na wszystko jedno – “niech będą balony”. To było to! Ten turniej obudził w SPARTANACH chęć sportowej odmiany paintballa. Jeszcze nie wszyscy podzielali sportowe zamiary, część z nas dalej grała w scenariuszach na terenie kraju. WOJNA ŚWIATÓW, BORNE TO STRIKE, DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI i wiele, wiele innych bardzo sympatycznych imprez na koncie Spartan nie zaspakajało jednak sportowej rywalizacji. W 2016 roku koiec! Po pierwszym sparingu speedballowym, który odbył się w Lublińcu na “Strzelnicy”, i który był dla nas wielką przygodą z dużą ilością siniaków i bólu postanowiliśmy, że speedball to jest zdecydowanie to czego brakowało w naszej drużynie.

2. Z którego momentu do tej pory w swojej karierze jesteście najbardziej zadowoleni? Czy wiąże się z tym jakaś ciekawa historia?

Zdecydowanie naszą drużynę tworzą ludzie, którzy dążą do wyznaczonych celów. Było ich kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt. Niektóre zdobywaliśmy powoli… nie zabrakło wytrwałości, chęci i najważniejszy z nich: “start w Polskiej Lidze Paintballowej w formule 5man” stał się faktem dokonanym! Najbardziej jesteśmy zadowoleni ze współpracy z Mariuszem GORO Trzcińskim, który włożył dużo serca w naszą drużynę, zbudował jej pewność siebie oraz profesjonalnie przygotował. Moment, który zapadł do tej pory w sercach ENERGY to trzeci turniej PLP w sezonie 2017 organizowany a Virst Arena Łódź, na którym zdobyliśmy 3 miejsce. I będziemy go pamiętać nie dla tego, że odebraliśmy pierwszy liczący się puchar. Będziemy pamiętać, ponieważ tego dnia skill naszej drużyny był na bardzo wysokim poziomie!
3. 15 października ubiegłego roku zorganizowaliście turniej o puchar Prezydenta Jeleniej Góry/Puchar PPL. Jak dużo pracy włożyliście w organizację tego eventu? Jak oceniacie swoją pracę przy tym wydarzeniu? Czy będzie kolejna edycja w 2018 roku?
Turniej o puchar Prezydenta Jeleniej Góry. Do pełni szczęścia w sezonie 2017, który był dla nas bardzo intensywny i owocny brakowało wisienki na torcie w postaci “naszego turnieju”. Podeszliśmy do tego tematu zero – jedynkowo: albo robimy z pompą, albo nie robimy wcale. Przygotowania rozpoczęliśmy pełną parą. Wsparcie i doświadczenie naszego trenera Mariusza GORO Trzcińskiego pozwoliło w krótkim czasie odhaczać kolejne pozycje na naszej check-liście. Problemów było co nie miara, największe z funduszami na organizację. Nie do końca poszło wszystko po naszej myśli, musieliśmy sięgnąć do naszych prywatnych kieszeni, ale finalnie zapięliśmy budżet i rozpoczęliśmy promocję turnieju. W organizacji turnieju pomógł nam zespół Paintball w Polsce na czele z bardzo sympatycznym i otwartym człowiekiem (zwłaszcza na paintball) Piotrem “Dzikim” Ciołczykiem. Włożyliśmy w ten turniej bardzo, bardzo dużo pracy i finalnie czuliśmy dużą satysfakcję i spełnienie. Czy turniej się podobał? Czy organizacja była właściwa? Na te pytania na pewno odpowiedzą sami uczestnicy. Otrzymaliśmy masę podziękowań po turnieju od ludzi ze świata paintballa i nie tylko. Miło było to słyszeć. Kolejna edycja turnieju jest w planach na 2018 rok! Będzie głośno, będzie dużo, będzie się działo! Już teraz zapraszamy drużyny z całej polski – drużyny amatorskie i profesjonalne. Turniej odbędzie się w formule 3 MAN.
4. Jakie przeszkody na swojej drodze napotkaliście jako drużyna, które Wam zapadły w pamięć, a udało się je pokonać?
Przeszkody na drodze drużyny są cały czas. Tylko się rotują w czasie. Obecnie największy problem jaki nas trapił to problem kadrowy drużyny. Po pierwszym sezonie aż trzech graczy zrezygnowało z gry z różnych powodów miej lub bardziej uargumentowanych. Problem polegał na tym, że w naszym regionie nowe twarze w świecie paintballa to ciężka sprawa i musieliśmy rozpocząć rekrutację na sezon 2018. Puki co załataliśmy braki kadrowe, ale do pełnego komfortu jeszcze daleko… Mieliśmy plany, aby sezonie 2018 wystawić aż dwa składy 5-cio osobowe.
5. Jakie stawiacie sobie jako drużyna cele na rok 2018? Co chcielibyście osiągnąć w bieżącym roku?
Cel 2018: Wygrać 3 Ligę PLP i awansować do drugiej. Tego byśmy sobie życzyli.
6. Jak wygląda w Waszej drużynie proces rekrutacji? Czy macie jakieś wymagania wobec nowych graczy, oczekiwania? Oraz co jesteście w stanie zaoferować młodemu rekrutowi na start?
Proces rekrutacji nie jest skomplikowany. Wystarczy do nas napisać, przyjechać na trening. To na start. Następny krok po wstępnych deklaracjach – przepracować regularnie sezon przygotowawczy na reballach. W zależności jak dużo pracy rekrut włoży w swoje przygotowanie do sezonu, zaowocuje to jego pozycją w drużynie. W zeszłym roku trenował z nami chłopak 14-letni, który kończył sezon w pierwszym składzie Energy! Na start proponujemy zatem świetne przygotowanie, pomoc w zakupie potrzebnego sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach, świetną drużynową atmosferę.
7. Czy zdarzyła się Wam jako drużynie jakaś zabawna wpadka, którą chcielibyście się podzielić z czytelnikami?
Zabawnych momentów było bardzo dużo do tej pory. Ale taki szczególny to pierwszy start w PLP, pierwszy sygnał startu, pierwsza szarża na “zamek”(duże W) naszego Niedźwiedzia z zapiętym rotorem tyłem na przód 🙂
8. Na funpage podajecie informację, że jest Was już dziesięć osób w drużynie. Czy będziecie chcieli się rozwijać do poziomu np. drużyny Ranger, by móc wystawić dwa lub więcej składów w ligowych rozgrywkach? Jak oceniacie szanse na osiągnięcie takiego celu?
Tak chcielibyśmy, aby ENERGY było dużo. Będziemy dążyć do tego celu. Nadchodzący sezon rozegramy 1 składem w formule 5man i 1 składem w formule 3man Polskiej Ligi Paintballowej. Zagramy turnieje Polskiej Paintball Ligi oraz Virst Cup.
9. Jakie nastroje panują w drużynie? Czy speed jest dla Was formą zabawy po pracy, czy jednak pewna forma rywalizacji w Waszych szeregach występuje?
Drużyna jest zgrana i to jest najważniejsze. Jest nutka rywalizacji, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Mamy tą przyjemność i komfort w postaci trenera Mariusza GORO Trzcińskiego, który podejmuje decyzje personalne dotyczące kto gra, kiedy gra i na jakich zasadach. To jest świetna sprawa. Nikt nie ma do nikogo pretensji.

10. Kończąc, pragnę standardowo poprosić o radę, dobre słowo dla początkujących graczy speedowych.
Wytrwałość i cel. To jest dla początkujących najważniejsze! Nasza drużyna to leśni gracze z przed roku! Na prawdę można jeśli tylko się chce. Chęci są najważniejsze. Polecamy założyć oficjalne stowarzyszenie – lepiej się rozmawia z władzami miasta itd. Wiele razy czytamy wypowiedzi na portalach społecznościowych odnośnie braku kasy w drużynie itd. – tutaj sprawa jest prosta! Trzeba za tym pochodzić, nic samo się nie stanie, nic nikt nie załatwi, jeżeli ty nie załatwisz. I bardzo ważna jest też postawa każdego z was – członka swojej “ekipy”, drużyny. Trzeba działać zespołowo! Zawsze w jakiejś drużynie objawia się jakiś lider, DJ który prowadzi team. Sam DJ prędzej czy później skapituluje, musi na wspólny sukces pracować cały Team! Pozdrawiamy i zachęcamy do działania! 1,2,3 ENERGY TEAM!!!
W imieniu redakcji Paintball w Polsce bardzo dziękuję za rozmowę i wyczerpujące odpowiedzi oraz życzę sukcesów w dalszym graniu i promowaniu polskiego paintballa.

Wywiad przeprowadził Adam Gruszka.

Fanpejdż Energy Team Jelenia Góra:

https://www.facebook.com/energyteamjg/

fot. Ewelina Proksa

 

NASI PARTNERZY

Logo partnerzy paintballwpolsce
Logo partnerzy paintballwpolsce
Logo partnerzy paintballwpolsce
Logo partnerzy paintballwpolsce
Logo partnerzy paintballwpolsce